راهنمای واردات مایکروویو از چین به ایران

از آنجا که از سالیان دراز تا به الان اکثر خانه‌های ایرانی مجهز به ماکروویو هستند، پس نمی‌توان منکر این امر شد که واردات مایکروویو از چین به ایران کماکان یک تجارت پر سود است.

راهنمای واردات مایکروویو از چین به ایران

از آنجا که می‌توان از چین با قیمتی رقابتی و در کیفیت‌های مختلف این محصول را وارد کرد، سود حاصل شده از این واردات برای تجار ایرانی بسیار زیاد است.

واردات کالا از چین به ایران در سال‌های اخیر تا به امروز با تقویت روابط تجاری ایران و چین بیشتر شده است و تجار می‌توانند انواع مختلف لوازم خانگی را با برند دلخواهشان وارد کنند.

در این مقاله از وبلاگ بازرگانی جولایی قرار است تا مقدمات کلی واردات مایکروفر از چین به ایران را بررسی کنیم. در ادامه اطلاعاتی را به دست می آورید که هر تاجری باید از آنها اطلاع داشته باشد.

از تحقیقات بازار گرفته تا حمل و نقل گمرکی و تدارکات، همه چیزهایی را که برای شروع واردات باید بدانید، پوشش داده‌ایم.

تحقیقات بازار و برنامه ریزی در واردات ماکروویو از چین

تحقیقات بازار و برنامه ریزی در واردات ماکروویو از چین

قبل از ورود به فرایند واردات ماکروفر از چین به ایران، شناخت بازار هدف خود در ایران بسیار مهم است. بر اساس عوامل کلیدی زیر باید بررسی کنید که چه عواملی بر روی استراتژی واردات شما تأثیر می‌گذارند:

میزان تقاضا و نفوذ

تحقیق از منابع موثق (مراجعه به گزارش‌های تحقیقات بازار ایران یا نشریات صنعتی) برای سنجش میزان نفوذ فعلی مایکروویو در خانوارهای ایران. این کار به شما کمک می‌کند تا یک ایده کلی از بازار هدفتان داشته باشید و بدانید که میزان تمایل خانوارهای ایرانی نسبت به خرید ماکروویو چقدر است.

به عواملی مانند میزان درآمد و افزایش شهرنشینی توجه کنید که اغلب تقاضا برای چنین وسایلی در اقتصادهای در حال توسعه بسیار زیاد است.

ترجیحات مصرف کننده

ویژگی‌های محبوبی که مصرف کنندگان ایرانی به دنبال آن هستند را تعیین کنید. ببینید که چه عملکردهایی در ماکروویو بیشترین طرفدار را دارند.

می‌توانید با بررسی پلتفرم‌های خرید آنلاین و خواندن نظرات کاربران با ترجیحات آنها بیشتر آشنا شوید.

مقررات و محدودیت‌ها

خوشبختانه در هیچ یک از وب سایت‌های رسمی ایران واردات مایکروویو از چین به ایران به عنوان کالای ممنوعه ذکر نشده است. اما همیشه توصیه می‌شود که با مراجعه به وب سایت گمرک ایران (IRICA) از هرگونه اخبار جدید و به روز رسانی‌ها آگاهی پیدا کنید.

پیدا کردن تأمین کننده چینی

پیدا کردن تأمین کننده چینی

زمانی که درک کاملی از بازار ایران به دست آوردید، وقت آن رسیده است که یک تأمین کننده چینی معتبر پیدا کنید. برای پیدا کردن این تأمین کنندگان می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید.

 • پلتفرمهای آنلاین

از پلتفرم‌هایی مانند سایت علی بابا به عنوان یک بازار B2B قوی که مملو از تولید کنندگان و صادر کنندگان چینی است استفاده کنید.

 • نمایشگاههای تجاری

با شرکت در نمایشگاه‌های تجاری که در چین برگزار می‌شوند، مانند نمایشگاه بین المللی محصولات مصرفی چین (CICPE)، می‌توانید از نزدیک با این تأمین کنندگان دیدار و حتی با آنها مذاکره کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد ترخیص کالاهای نمایشگاهی به این مقاله مراجعه کنید.

اما کار شما تنها به پیدا کردن تأمین کننده ختم نمی‌شود، بلکه باید فاکتورهای دیگری را در زمان انتخاب بررسی کنید، مانند:

 • گواهینامهها

بررسی کنید که تأمین کننده گواهی‌های لازم مانند ISO 9001 برای مدیریت کیفیت و هرگونه گواهینامه خاص مورد نیاز برای واردات مایکرویو به ایران است را دارد.

 • ظرفیت تولید

اطمینان حاصل کنید که تأمین کننده طرفیت تولید حجم سفارشات شما را دارد.

 • حداقل مقدار سفارش (MOQ)

حتماً بررسی کنید که تأمین کننده بتواند حداقل مقدار سفارش شما را تولید کند. در زمان مذاکره با آنها این گزینه را با هم بررسی کنید.

 • روشهای کنترل کیفیت

اطلاعاتی در مورد رویه‌های کنترل کیفیت تأمین کننده درخواست کنید تا مطمئن شوید که با استانداردهای شما و با مقررات ایران مطابقت دارند.

بررسی به روزرسانی های مقررات واردات ایران

گمرک جمهوری اسلامی ایران

از اسفند 1393، سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران (IRICA) مایکروویو را به عنوان کالای وارداتی ممنوع اعلام نکرده است. با این حال، مقررات واردات می‌تواند اغلب تغییر کند، بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از نهایی کردن واردات خود، به‌روزرسانی‌های اخیر یا مقررات خاص مربوط به واردات مایکروویو را مستقیماً در وب‌سایت IRICA بررسی کنید.

بازرسی کیفیت محصول و گواهینامه‌های لازم

اطمینان از اینکه مایکروویوهای وارداتی مطابق با استانداردهای ایمنی و کیفیت ایران هستند، بسیار مهم است. این کار نه تنها از مصرف کنندگان ایرانی محافظت می‌کند، بلکه از تأخیر یا مشکلات احتمالی در ترخیص کالا از گمرک نیز جلوگیری می‌کند. سازمان ملی استاندارد ایران (ISIRI) مسئولیت تنظیم این استانداردها را بر عهده دارد.

فرایند ثبت نام برای بازرسی کیفیت در ایران هم ممکن است شامل تماس با ISIRI یا یک سازمان تعیین شده از طرف ISIRI باشد.

با رعایت کیفیت درخواستی از طرف ایران، می‌توانید یک واردات آسان و راحت داشته باشید. برای اطلاع دقیق از مدارک و رویه‌های مورد نیاز برای واردات ماکروویو از چین به ایران، بهتر است با کارشناسان بازرگانی جولایی تماس بگیرید.

راهنمای ترخیص ماکروویو از گمرک ایران

راهنمای ترخیص ماکروویو از گمرک ایران

زمانی که مایکروویوها از چین به ایران رسیدند باید مراحل ترخیص کالا از گمرک را طی کنید. در ادامه به تفکیک این مراحل را توضیح داده‌ایم.

تهیه مستندات

1. فرم اظهارنامه گمرکی: مطمئن شوید که فرم اظهارنامه گمرکی تان کامل و دقیق است و اطلاعات حمل و نقل شامل مقدار، شماره مدل و ارزش مایکروویوها را شرح می‌دهد.

2. اسناد پشتیبان: اسناد ضروری مانند فاکتور تجاری که جزئیات پرداخت را مشخص می‌کند، بارنامه که به عنوان رسید حمل و نقل از طرف حامل عمل می‌کند، و یک لیست بسته بندی دقیق که محتویات هر بسته را مشخص می‌کند، باید داشته باشید. علاوه بر این، یک کپی از قرارداد فروش بین شما و تأمین کننده چینی را باید ارائه دهید.

3. پرونده بازرسی کیفیت: در مرحله قبل توضیح دادیم که باید بازرسی کیفیت بر روی محصول وارداتی انجام دهید. اکنون پرونده کامل آن را به عنوان بخشی از اسناد ترخیص کالا از گمرک باید ارسال کنید.

نکات مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید:

 • گواهی مبدا (C/O): اگرچه اجباری نیست، C/O کشور مبدا مایکروویوها را تأیید می‌کند. این سند زمانی می‌تواند مفید باشد که ایران با چین قرارداد تجاری داشته باشد که عوارض واردات ترجیحی را ارائه کند. برای دریافت C/O از اتاق بازرگانی چین یا یک مرجع صادر کننده منتخب در چین را اقدام کنید.
 • کارگزار گمرکی: با توجه به پیچیدگی‌های موجود به خصوص برای وارد کنندگانی که برای اولین بار وارد این حوزه می‌شوند، استفاده از کارگزار گمرک ایرانی مانند بازرگانی جولایی اکیداً توصیه می‌شود. آنها دارای تخصص لازم برای انجام یک ترخیص آسان را دارند و در وقت شما جویی می‌کنند.

انتخاب بهترین روش حمل و نقل

انتخاب بهترین روش حمل و نقل

برای واردات مایکروفر از چین به ایران باید یکی از روش‌های حمل و نقل اصلی را انتخاب کنید.

حمل و نقل دریایی

 • مقرون به صرفه بودن: برای مقادیر زیاد مایکروویو، حمل و نقل دریایی از نظر مقرون به صرفه بودن بهتر است. این روش از کشتی‌های کانتینری استفاده می‌کند و تا حد زیادی در هزینه حمل و نقل شما صرفه جویی می‌کند.
 • زمان حمل و نقل طولانیتر: برای زمان تحویل طولانی‌تر، معمولاً بین 4 تا 6 هفته آماده باشید. اما اگر می‌خواهید که سریع کالای خود را تحویل بگیرید، پس باید حمل و نقل هوایی را انتخاب کنید.

حمل و نقل هوایی

 • سرعت: وقتی زمان اهمیت دارد، استفاده از حمل و نقل هوایی در اولویت است. محموله‌های هوایی می‌توانند ظرف کمتر از یک هفته از چین به ایران برسند.
 • هزینههای بالاتر: متأسفانه این سرعت زیاد، هزینه زیادی را هم در بر دارد. حمل و نقل هوایی در مقایسه با دریایی بسیار گران‌تر است.

روش حمل و نقل ایده آل به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • حجم مایکروویو: برای محموله‌های بزرگ حمل و نقل دریایی بهتر است.
 • فوریت: اگر سریعاً می‌خواهید کالای خود را وارد بازار کنید، حمل و نقل هوایی با وجود هزینه زیاد، بهتر است.
 • بودجه: بودجه خود را به دقت ارزیابی کنید و ببینید حاشیه سودی که از فروش سفارش خود به دست می‌آورید با هزینه‌هایتان مطابقت دارد یا نه.
 • بیمه باربری: صرف نظر از روش انتخابی، دریافت بیمه بار بسیار توصیه می‌شود، در صورت هرگونه آسیب حین ارسال، شما را از ضررهای احتمالی حفظ کند.

مطالعه بیشتر: بیمه حمل و نقل دریایی چیست و چه مواردی را تحت پوشش میگیرد؟

 بررسی روش‌های پرداخت

 بررسی روش‌های پرداخت

هنگامی که صحبت از تجارت بین المللی می‌شود، شرایط پرداخت بسیار مهم است. در ادامه بیشتر توضیح داده‌ایم.

آشنایی با روش‌های پرداخت

 • اعتبارنامه (L/C): L/C امنیت قابل توجهی را برای خریدار در زمان معامله ارائه می‌دهد. این سند اساساً تضمینی از طرف بانک است که تأمین کننده با رعایت شرایط از پیش تعریف شده، مانند ارائه اسناد خاص و حفظ کیفیت محصول، هزینه را دریافت می‌کند. با وجود ایمن بودن، L/C به دلیل کارمزدهای بانکی می‌تواند بسیار گران تمام شود.
 • پرداخت در برابر اسناد (D/P): این روش تعادلی بین امنیت و هزینه است. شما پس از دریافت اسنادی مانند بارنامه و فاکتور تجاری، اما قبل از تصرف فیزیکی کالا، پرداخت را انجام می‌دهید. در این حالت خطر دریافت کالاهای غیرمنطبق وجود دارد، بنابراین اعتماد به تأمین کننده نکته کلیدی است.

انجام مذاکره با تأمین کننده

شرایط پرداخت ایده آل به رابطه شما با تأمین کننده چینی بستگی دارد. اگر اطمینان قوی ای در بین شما و تأمین کننده وجود داشته باشد، می‌توانید از شرایطی مانند پرداخت هزینه پس از دریافت کالا استفاده کنید. البته همانطور که گفتیم این روش به سطح بالایی از اطمینان نیاز دارد، زیرا هیچ تضمینی برای پرداخت وجود ندارد.

روش‌های ایجاد اعتماد و مذاکره با تأمین کننده

 • برای تراکنشهای بار اول: بهتر است از روش LC استفاده کنید.
 • ایجاد اعتماد: به تدریج به سمت پرداخت DP یا حتی پرداخت پس از تحویل حرکت کنید.
 • همیشه مذاکره کنید: درمورد انواع روش‌های پرداخت با تأمین کننده خود صحبت کنید و به دنبال شرایطی باشید که برای هر دو طرف سودمند است.

با درک این روش‌ها و اهمیت مذاکره، می‌توانید روش پرداختی مناسب را تضمین کنید و یک رابطه طولانی مدت قوی با تأمین کننده چینی‌تان ایجاد کنید.

نکات مهم دیگری که در زمان واردات ماکروویو از چین به ایران

بسته بندی و برچسب گذاری

نکات مهم دیگری که در زمان واردات ماکروویو از چین به ایران

قبل از ارسال مایکروویوها، اطمینان حاصل کنید که برچسب آنها با مقررات ایران مطابقت دارد. شامل نمایش اطلاعات ضروری به زبان فارسی، یعنی زبان رسمی ایران است. برای بررسی الزامات خاص در زمان برچسب زدن، با ISIRI یا مقامات مربوطه تماس بگیرید.

علاوه بر این، برای محافظت از مایکروویوهای خود در طول سفر از چین به ایران، روی بسته‌بندی محکم و مطمئن آنها تأکید کنید. از مواد بالشتکی مناسب و از جعبه‌های مقوایی محکم استفاده کنید تا خطر آسیب در حین حمل و نقل را به حداقل برسانید.

پشتیبانی پس از فروش

اهمیت پشتیبانی پس از فروش را دست کم نگیرید. ارائه تعمیرات با ضمانت یا اطمینان از در دسترس بودن قطعات یدکی در ایران باعث افزایش اعتماد و وفاداری مشتریان می‌شود. همکاری با یک مرکز خدمات محلی یا ایجاد یک سیستم پشتیبانی اختصاصی برای رفع هرگونه نگرانی مشتری پس از خرید را حتماً در نظر بگیرید. این کار نه تنها رضایت مشتری را افزایش می‌دهد، بلکه به طور بالقوه منجر به تکرار خرید و توصیه‌های شفاهی مثبت می‌شود.

سخن آخر

واردات مایکروویو از چین به ایران یک سرمایه گذاری سودآور است. زیرا روز به روز با پیشرفت تکنولوژی تقاضای مردم برای کالاهای جدید هم بیشتر می‌شود. با دنبال کردن مراحل این راهنما می‌توانید یک دید کلی نسبت به واردات این محصول به بازار ایران پیدا کنید.

در نظر داشته باشید، در صورتی که اگر تجربه‌ای در زمینه خرید و ارسال کالا از چین به ایران ندارید و یا اینکه از این پس می‌خواهید کارهای خود را به دست یک کارگزار خبره بسپارید تا به دور از هر گونه دردسر روند واردات خود را انجام دهید، بهتر است این کار را به بازرگانی جولایی بسپارید، تا صفر تا صد همه این مراحل را به طور کامل برای شما انجام دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره، با بازرگانی جولایی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا