واردات/صادرات

راهنمای کامل خدمات ارزی بازرگانی تعریف، مزایا و کاربردها

خدمات ارزی بازرگانی ایران شامل مجموعه‌ای از خدمات مالی و مالیاتی است که به شرکت‌ها و فعالان اقتصادی در زمینه تجارت بین‌المللی در ایران ارائه می‌شود. این خدمات شامل موارد زیادی است که می‌تواند بسیار مورد توجه تجار ایرانی قرار گیرد. در این مقاله به بررسی خدمات ارزی بازرگانی و مزایا و کاربردهای آن می‌پردازیم.

خدمات ارزی بازرگانی - ارزهای بین المللی

برای شروع باید بدانید که بانک مرکزی، مسئول نظارت بر بازار سرمایه است و صدور و تسویه اسناد تجاری را بر عهده دارد. شرکت‌ها و فعالان بازار سرمایه نیاز دارند که در هر زمان بتوانند اقدام به صدور و تسویه نسخه‌های الکترونیکی اسناد تجاری کنند. خدمات ارزی بازرگانی این مسئله را تا حدود زیادی برای بازرگانان تسهیل می‌نماید.

همچنین سود شرکت‌ها و فعالان بازار، به‌منظور تأمین منابع مالی در زمینه تجارت بین‌الملل، به‌خصوص در حوزه صادرات و واردات، به بانک‌ها و مؤسسات مالی وابسته است. این منابع مالی شامل تسهیلات اعتباری، تسهیلات بانکی، خطوط اعتباری و تسهیلات ارزی صادرات و واردات است.

خدمات ارزی بازرگانی شامل چه موارد می‌شود؟

خدمات ارزی بازرگانی ایران با توجه به فرد یا شرکت استفاده‌کننده، شامل برخی موارد می‌شود که ممکن است در طول زمان نیز متغیر باشند. با این حال در این بخش برخی از آنها را برای شما لیست کرده‌ایم.

 • تسهیلات ارزی: این خدمات شامل تسهیل در تبادل ارز و تسهیل در گرفتن و پرداخت وام‌ها و تسهیلات بانکی به‌صورت ارزی است.
 • خرید و فروش ارز سنایی و نیمایی: نرخ ارز نیمایی همان طور که می‌دانید، از نرخ ارز آزاد پایین‌تر است و برای برخی تجار که در زمینه بین‌المللی فعالیت می‌کنند، اهمیت فراوانی دارد.
 • مشاوره در خصوص معاملات ارزی: مشاوره در خصوص نحوه خرید و فروش ارز، به تجار نحوه حفاظت در برابر ریسک‌های نقدینگی و بهینه سازی سودآوری معاملات ارزی را آموزش می‌دهد.
 • پذیرش پرداختهای بینالمللی: شامل پذیرش پرداخت‌های بین‌المللی به‌صورت الکترونیک یا حضوری با استفاده از کارت‌های بانکی، حواله‌جات بانکی، چک و سایر روش‌های پرداخت است.
 • صادرات و واردات: شامل خدمات مالی مورد نظر برای صادرکنندگان و واردکنندگان از جمله تسهیلات ارزی برای تسویه‌حساب‌ها، تسهیل در گمرک و مشاوره در خصوص نحوه انجام معاملات صادرات و واردات است.
 • خدمات مالی بینالمللی: شامل خدمات مالی؛ مانند تأیید اعتبارات اسنادی، ضمانت نامه‌های بانکی، حوالجات بین‌المللی و سایر خدمات مشابه است.
 • سرمایهگذاری در بازار ارز: شامل خدمات سرمایه‌گذاری در بازار ارز به‌منظور کسب سود و بهینه سازی عواید مالی است.
 • حفاظت در برابر ریسک نقدینگی: شامل خدمات حفاظت در برابر رشد نقطه عبور (gap)، رشد قابل‌پذیرش (acceptable growth) و رشد غیرقابل‌پذیرش (unacceptable growth) است.

مطالعه بیشتر: واردات کالا از چین به ایران در سریع‌ترین زمان ممکن

کاربرد خدمات ارزی بازرگانی

خدمات ارزی بازرگانی - راه های مخلف تجارت

خدمات ارزی بازرگانی به‌عنوان یک سرویس مالی، برای تسهیل و تسریع فعالیت‌های تجاری و صادرات و واردات در کشور استفاده می‌شود. در این بخش کاربردهای این خدمات را بررسی می‌کنیم.

تسهیل در انجام معاملات بین‌المللی:

خدمات ارزی بازرگانی به کسب و کارها کمک می‌کند تا به‌راحتی پول را به‌صورت الکترونیک منتقل کنند، یا در حساب‌های بانکی نگه‌دارند و یا حتی به‌راحتی به‌حساب‌های داخلی و خارجی منتقل کنند.

پرداخت‌های بین‌المللی:

با استفاده از خدمات ارزی بازرگانی، شرکت‌ها قادر خواهند بود پول را به‌صورت آنلاین به‌حساب‌های داخل و خارج از کشور منتقل کنند. این خدمات برای پرداخت فروشگاه‌های آنلاین، پرداخت به تأمین کنندگان خارجی برای واردات و پرداخت به کارمندان خارجی در زمینه صادرات بسیار مفید است.

صادرات و واردات:

با استفاده از این خدمات، شرکت‌ها قادر خواهند بود به‌راحتی ارز را برای صادرات کالاها دریافت کنند و همچنین برای واردات کالاها از دیگر کشورها استفاده کنند.

معاملات سرمایه‌گذاری:

با استفاده از این خدمات، شرکت‌ها قادر خواهند بود به‌راحتی سرمایه‌گذاری در دستگاه‌های مالی جهانی نظیر سهام، اوراق بهادار و شرکت‌های دیگر را انجام دهند.

حفاظت از اعتبار:

با استفاده از خدمات ارزی، شرکت‌ها قادر خواهند بود به روش‌های مختلف از اعتبار خود در معاملات بین‌المللی محافظت کنند.

مزایای خدمات ارزی بازرگانی

خدمات ارزی بازرگانی - ارتباط با بازار جهانی

تا الان با کاربردها و مواردی که خدمات ارزی بازرگانی شامل آنها می‌شد، آشنایی پیدا کردید. بد نیست بدانید استفاده از این خدمات علاوه بر تمام موارد ذکر شده، مزایای دیگری نیز دارد. در این بخش به بررسی مزایای این خدمات می‌پردازیم.

 • دسترسی به بازارهای جدید: با استفاده از خدمات ارزی بازرگانی، شرکت‌ها می‌توانند به بازارهای جدید بین‌المللی دسترسی پیدا کنند. این خدمات این امکان را فراهم می‌کنند تا شرکت‌ها بتوانند محصولات و خدمات خود را به مشتریان جدید در سطح جهان عرضه کنند و درآمدهای جدیدی را کسب کنند.
 • توسعه صادرات: خدمات ارزی بازرگانی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا صادرات خود را گسترش دهند. با استفاده از این خدمات، شرکت‌ها قادر هستند تا معاملات بین‌المللی خود را بهبود بخشیده و فروش محصولات خود را در بازار جهانی افزایش دهند.
 • حفظ قابلیت رقابت: استفاده از خدمات ارزی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا قابلیت رقابتی خود را حفظ کنند. با دسترسی به ارزهای خارجی و تبادل تجاری با شرکت‌های بین‌المللی، شرکت‌ها می‌توانند به تأمین مواد اولیه و تجهیزات پیشرفته دست یابند و فناوری‌های جدید را به کار بگیرند.
 • افزایش درآمد: خدمات ارزی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا درآمدهای خود را افزایش دهند. با صادرات محصولات و خدمات خود به بازارهای جدید عرضه کنند، تا درآمدهای جدیدتر و پایدارتری کسب کنند.
 • افزایش سطح بین‌المللی: استفاده از خدمات ارزی بازرگانی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا سطح بین‌المللی خود را افزایش دهند. با دسترسی به بازار جهانی، شرکت‌ها قادر هستند تا اعتبار و شهرت خود را در سطح جهانی بالا ببرند.

مطالعه بیشتر: بهترین ارزهای بازرگانی برای صادرات و واردات

نحوه استفاده از خدمات ارزی بازرگانی

برای استفاده از خدمات ارزی بازرگانی ایران، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ثبتنام در سامانه بانکی: برای شروع، باید در سامانه شبکه بانکی عضو شوید و یک حساب ارزی در یکی از بانک‌های مجاز ایران باز کنید.
 2. باز کردن انواع اعتبارات اسنادی خارجی: اعتبار اسنادی به هرگونه ترتیباتی به هر نام یا توصیفی مبنی بر تعهد بانک باز کننده حساب ارزی مبنی بر پرداخت مبلغ تعیین شده به ذینفع، در مدت مشخص در قبال کالای ذکر شده، به‌شرط رعایت شرایط اعتبار و ارائه اسناد مطابق، گفته می‌شود.
 3. درخواست صادرات / واردات: پس از ثبت‌نام، می‌توانید درخواست صادرات یا واردات خود را به دولت یا سازمان‌های مربوطه اعلام کنید. برای هر کدام از این موارد شما نیاز به دریافت مجوزهای لازم دارید.
 4. ضمانت نامه ارزی جهت صدور کالا و یا قراردادهای ارزی داخلی: دریافت ضمانت‌نامه های ارزی مورد نیاز صادرکنندگان نیازمند داشتن شرایطی مشخص شده است که از طرف بانک مرکزی اعلام می‌گردد.
 5. گواهی تمکن مالی (به فارسی و انگلیسی): بسته به نوع تجارتتان، شما به منابع مالی مناسب و کافی برای گذاشتن وثیقه، نیاز دارید و باید برای اثبات آن یک گواهی ارائه کنید.
 6. رعایت قوانین و مقررات: در هنگام استفاده از خدمات ارزی بازرگانی، حتماً باید قوانین و مقررات مالی و بازرگانی کشور را رعایت کنید. همچنین، نباید فعالیت‌های غیرقانونی ای را اجرا کنید.
 7. درخواست تسهیلات: در صورت نیاز به تسهیلات مالی، مثل وام، می‌توانید درخواست خود را به بانک‌های مجاز یا سامانه شبکه بانکی ایران اعلام کنید.

نتیجه

همان طور که در این مقاله ذکر شد، دریافت و استفاده از خدمات ارزی بازرگانی، برای بسیاری از شرکت‌های بازرگانی و تجار، امری مفید است که مزایا و کاربردهای بسیاری را ارائه می‌دهد و روند صادرات و واردات کالا را تا حدود زیادی برای کسب و کارها آسان می‌کند.

همان طور که می‌دانید، ایران تحت تحریم‌های ارزی و تجاری بسیاری است و این یکی از دغدغه‌های بازرگانان ایرانی است. برای راحتی کار و دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در این زمینه، توصیه می‌کنیم به یک شرکت مطمئن مانند بازرگانی جولایی جهت دریافت این خدمات مراجعه کنید و با خیال آسوده وقت خود را صرف جنبه‌های مهم‌تر شغل خود کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا