بارنامه یا Bill of Landing چیست؟

بارنامه (BL یا BoL) یک سند قانونی است که توسط یک شرکت حمل و نقل برای فرستنده کالا صادر می‌شود که نوع، مقدار و مقصد کالای حمل شده را مشخص می‌کند.

زمانی که حامل، کالا را در مقصدی از پیش تعیین شده تحویل می‌دهد، بارنامه به عنوان رسید حمل و نقل نیز عمل می‌کند. این سند باید بدون توجه به نوع حمل و نقل، همراه با محصولات ارسال شده باشد و باید توسط نماینده مجاز حامل، فرستنده و گیرنده امضا شود.

بررسی عملکرد بارنامه

بارنامه یک سند قانونی است که تمام جزئیات لازم را برای پردازش دقیق یک محموله در اختیار حامل و فرستنده قرار می‌دهد.

سه عملکرد اصلی دارد:

 • سند مالکیت کالایی است که در بارنامه آمده است.
 • یک رسید برای محصولات ارسال شده است.
 • بیانگر شرایط و ضوابط توافق شده برای حمل و نقل کالا است.

به عنوان مثال، یک شرکت لجستیک قصد دارد از طریق کامیون‌های سنگین، بنزین را از یک کارخانه در تگزاس (فرستنده) به یک پمپ بنزین در آریزونا (گیرنده) منتقل کند. نماینده کارخانه و راننده پس از بارگیری بنزین در کامیون بارنامه را امضا می‌کنند. هنگامی که حامل، سوخت را به پمپ بنزین در آریزونا تحویل می‌دهد، راننده کامیون درخواست می‌کند که کارمند پمپ نیز سند را امضا کند.

هر کسب و کاری باید کنترل‌های داخلی برای جلوگیری از سرقت داشته باشد. یکی از مؤلفه‌های کلیدی کنترل داخلی، تفکیک وظایف است که مانع از کنترل بیش از حد یک کارمند در یک تجارت می‌شود.

هیچ دو سیستم کنترل داخلی یکسان نیستند. با این حال، اکثر آنها از مجموعه استانداردهای اصلی پیروی می‌کنند که به شیوه‌های مدیریت استاندارد تبدیل شده‌اند.

اجرای کنترل‌های داخلی می‌تواند به ساده سازی عملیات و جلوگیری از تقلب کمک کند. بارنامه یکی از چندین سند کلیدی است که برای جلوگیری از سرقت دارایی باید به درستی مدیریت و بررسی شود.

بررسی عملکرد بارنامه

انواع بارنامه

چندین نوع بارنامه وجود دارد. برخی از رایج‌ترین آنها عبارتند از:

 • بارنامه داخلی
 • بارنامه دریایی
 • بارنامه سراسری
 • بارنامه قابل مذاکره
 • بارنامه غیرقابل مذاکره
 • بارنامه مخدوش یا غیرتمیز
 • بارنامه تمیز یا بدون قید
 • بارنامه متحدالشکل

نمونه بارنامه

برای مثال، فرض کنید که فروشگاه X، پنج بار در هفته محموله‌های گوشت و ماهی تازه دریافت می‌کند. مدیر رستوران نوع و مقدار گوشت و ماهی را که رستوران باید سفارش دهد تعیین می‌کند.

سپس سفارش خرید (PO) را پر می‌کنند و مالک X هر PO را قبل از ارسال ایمیل به فروشنده مواد غذایی بررسی می‌کند.

فروشنده گوشت و ماهی را جمع آوری می‌کند و بارنامه ای را به همراه نماینده‌ای از شرکت حمل و نقل شبانه امضا می‌کند.

سپس حامل، غذا را به رستوران تحویل می‌دهد و مدیر اطلاعات بارنامه را با آنچه در PO درخواست شده است مقایسه می‌کند. در صورت تطابق اطلاعات، PO و بارنامه برای مالک ارسال می‌شود و او اسناد را بررسی می‌کند و یک چک قابل پرداخت برای فروشنده مواد غذایی می‌نویسد.

نمونه بارنامه

در این مثال، مالک بدون بررسی سفارش خرید و بارنامه، چکی برای فروشنده صادر نمی‌کند. این مرحله تضمین می‌کند که X فقط برای آنچه سفارش داده و دریافت کرده است، پرداخت انجام می‌دهد.

وقتی مدیر رستوران سندها را با هم مقایسه می‌کند و متوجه می‌شود که مطابقت ندارند، از فروشنده درباره تفاوت‌ها سؤال می‌کند. کارمند دیگر صورت حساب بانکی را بررسی می‌کند و پول را واریز می‌کند. همه این مراحل برای جلوگیری از دزدی انجام می‌شود.

چرا بارنامه مهم است؟

اهمیت بارنامه در این واقعیت نهفته است که یک سند قانونی است که تمام جزئیات لازم را برای پردازش دقیق یک محموله در اختیار حامل و فرستنده قرار می‌دهد.

این بدان معناست که در صورت لزوم می‌توان از آن در دعاوی قضایی استفاده کرد و همه طرف‌های درگیر برای اطمینان از صحت سند تلاش زیادی خواهند کرد.

اساساً، بارنامه به عنوان مدرک غیرقابل انکار حمل و نقل عمل می‌کند. علاوه بر این، بارنامه اجازه تفکیک وظایف را می‌دهد که بخش مهمی از ساختار کنترل داخلی یک شرکت برای جلوگیری از سرقت است.

هدف از بارنامه چیست؟

هدف از بارنامه چیست؟

بارنامه سه هدف اصلی دارد. اولاً سند مالکیت کالایی است که در بارنامه آمده است. دوم، رسید برای محصولات ارسال شده است. در نهایت، بیانگر شرایط و ضوابط مورد توافق برای حمل و نقل و ترخیص نهایی کالاهای ارسال شده است.

در بارنامه چه اطلاعاتی وجود دارد؟

به طور معمول، بارنامه شامل نام و آدرس فرستنده و گیرنده، تاریخ حمل، مقدار، وزن دقیق، ارزش و طبقه بندی بار است.

همچنین شامل توضیحات کاملی از اقلام است، از جمله اینکه آیا آنها به عنوان کالای خطرناک طبقه بندی می‌شوند، نوع بسته بندی استفاده شده، هر دستورالعمل خاص برای شرکت حمل کننده، و هر شماره ویژه ردیابی سفارش.

بارنامه اغلب شامل متنی است که قوانین یورک آنتورپ را برای کمک به محاسبه هزینه‌ها و مسئولیت‌های مرتبط با بارهای گم شده یا آسیب‌دیده دربرمی‌گیرد.

مقایسه بارنامه و فاکتور

بارنامه یک سند قانونی بین یک فرستنده و یک شرکت لجستیک است که نوع، مقدار و مقصد کالای مورد حمل را مشخص می‌کند. فاکتور یا اینوویس، فروش کالا را بین خریدار و فروشنده ردیابی می‌کند.

سخن آخر

بارنامه قراردادی است که توسط یک شرکت حمل و نقل برای فرستنده صادر می‌شود که در آن مقدار، نوع و مقصد کالای ارسال شده مشخص می‌شود.

این برگه به عنوان رسید محموله عمل می‌کند و می‌تواند به جلوگیری از سرقت کالاهای در حال حمل و نقل کمک کند.

داشتن درک درست از انواع مختلف بارنامه برای اطمینان از انتخاب صحیح آنها بسیار مهم است. در غیر این صورت، حمل و نقل شما به احتمال زیاد به تاخیر می‌افتد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران بازرگانی جولایی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا