نحوه واردات لباس از چین

بازار واردات لباس ایران دارای پتانسیل بسیار زیادی است. 84 میلیون نفر جمعیت رو به رشد ایران به دنبال گزینه‌های متنوع پوشاک هستند و بیش از 60 درصد جمعیت که زیر 30 سال هستند، متقاضی سبک‌های مد روز می‌باشند.

قدم‌گذاشتن در بازار واردات لباس ایران هیجان‌انگیز است، اما به یاد داشته باشید ناآگاهی از شرایط، ضرر زیادی به شما وارد می‌کند. انجام تحقیقات کامل، کلید موفقیت شماست. برای جلوگیری از تأخیر دریافت بار و مواجهه با جریمه، عمیقاً با مقررات و حساسیت‌های فرهنگی در مورد سبک لباس آشنا شوید. انجام تحقیقات، باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود و راه را برای وارداتی راحت و سودآور هموار می‌کند.

انجام تحقیقات بازار و تحلیل رقبا برای واردات لباس از چین

تقاضای پوشاک در ایران متأثر از فرهنگ، سن و منطقه ممکن است متنوع باشد. برای اطلاعات عمیق‌تر و انجام تحقیقات بازار قبل از واردات، در مورد جمعیت‌شناسی و ترجیحات هر منطقه، تحقیق کنید.

شاید بازار پوشاک ایران باز به نظر برسد، اما رقبا همیشه وجود دارند که به‌صورت کلی در دو دسته قرار می‌گیرند:

 1. تولیدکنندگان داخلی
 2. کارگاه‌های کوچک: این تولیدکنندگان، به ترجیحات منطقه‌ خاص خودشان پاسخ می‌دهند.
 3. تولیدکنندگان بزرگ‌تر: تمرکز آنها روی اقلام اصلی لباس بدون توجه به فرهنگ هر اقلیم است.
 4. رقبای وارداتی
 5. ترکیه: اصلی‌ترین رقیب واردکنندگان لباس از چین است که کیفیت بالا و قیمت مناسب ارائه می‌دهد.
 6. برندهای اروپایی: لباس‌های گران‌قیمت و مد روز، البته با محدودیت‌های زیادی وارد می‌شوند.

درباره رقبای خود تحقیق کنید، نقاط قوت، ضعف و مخاطبان هدف آنها را تجزیه‌وتحلیل کنید تا جایگاه خود را پیدا کنید. به یاد داشته باشید، رقابت نباید شما را دلسرد کنند. با درک شرایط و با توجه به نقاط قوت خود، می‌توانید فضای موفق خود را در بازار پوشاک ایران بسازید.

یافتن تأمین کنندگان چینی از طریق پلتفرم‌های مختلف

یافتن تأمین‌کننده چینی مناسب برای تجارت واردات لباس بسیار مهم است. در اینجا دو گزینه محبوب برای شناسایی تأمین‌کنندگان آورده شده است:

 • پلتفرم‌های آنلاین مثل علی بابا:

در وب‌سایت علی بابا تأمین‌کنندگان بی‌شماری از مناطق مختلف حضور دارند که به‌راحتی می‌توان جستجو، مقایسه، و تماس با تأمین‌کنندگان را انجام داد. در این پلتفرم می‌توان قیمت‌های رقابتی را مشاهده کرد. اما این روش چالش‌هایی نیز دارد؛ مثلاً ارزیابی کیفیت محصول از راه دور می‌تواند دشوار باشد یا تفاوت‌های زبانی و فرهنگی می‌تواند منجر به سوءتفاهم شود.

 • نمایشگاه‌های تجاری:

در این روش می‌توان با تأمین‌کنندگان رو در رو ملاقات کرد و کیفیت محصولات را ارزیابی کرد. در این نمایشگاه‌ها می‌توان تأمین کنندگان متخصص در پوشاک مرتبط با بازار ایران را پیدا کرد و در مورد قیمت و شرایط به طور مستقیم با تأمین‌کنندگان بحث کرد.

این روش پتانسیل شبکه‌سازی با متخصصان صنعت وجود داشته و می‌توان بینش‌های ارزشمندی به کمک تجارب آنها دست آورد.

در کنار فواید زیاد، این روش معایبی نیز دارد؛ مثلاً سفر به نمایشگاه‌های تجاری می‌تواند گران و زمان بر باشد و مشابه پلتفرم‌های آنلاین، ممکن است چالش‌های ارتباطی به دلیل تفاوت در زبان و فرهنگ، ایجاد شود. توجه داشته باشید در نمایشگاه‌های تجاری به‌اندازه پلتفرم‌های آنلاین، تنوع محصول وجود ندارد.

برای شروع بهتر است از پلتفرم‌های آنلاین کمک گرفت تا تحقیقات اولیه به‌سادگی صورت پذیرد و سپس دو روش باید ترکیب شوند؛ چون می‌توانند مکمل یکدیگر باشند.

مطالعه بیشتر:  بررسی روش‌های ترخیص کالاهای نمایشگاهی

کسب اطلاعات دقیق در مورد مقررات واردات، مجوزها و عوارض گمرکی

بسته به نوع لباس، مقدار بار و مبدأ خرید، مجوزهای متفاوتی ممکن است موردنیاز باشد. علاوه بر درنظرداشتن مقررات و مجوزها، برای جلوگیری از هرگونه ناهماهنگی در گمرک، تعرفه‌های واردات و هرگونه مالیات بر ارزش‌افزوده اضافی را در نظر بگیرید.

توجه کنید که مقررات می‌توانند تغییر کنند، بنابراین به طور مرتب به‌روزرسانی‌ها را بررسی کنید و در صورت نیاز با کارشناسان تجارت مشورت کنید. بازرگانی جولایی برای ارائه جدیدترین اخبار مربوط به مقررات و تعرفه‌های واردات، آمادگی کامل را داشته و در صورت تماس با کارشناسان می‌توانید بهترین تصمیم را بگیرید و با تهیه اسناد و مدارک لازم و رعایت کلیه مقررات بهترین نتیجه را از واردات لباس از چین بگیرید.

یکی از راه‌های آشنایی با مراحل واردات، استفاده از پلتفرم سامانه جامع تجارت (NTSW) است. با این پلتفرم به انبوهی از اطلاعات در مورد مجوزها، عوارض گمرکی و مقررات دسترسی خواهید داشت.

در وب‌سایت سامانه جامع تجارت کشور، می‌توانید برای مجوزها درخواست دهید، اسناد را ارسال کنید و برنامه‌ها را به‌صورت الکترونیکی پیگیری کنید، با این روش در زمان شما صرفه‌جویی می شود. درنهایت لازم است یک حساب کاربری برای دسترسی یکپارچه به عملکردهای NTSW ایجاد کنید. فراموش نکنید که می‌توانید از آموزش‌ها و منابع پشتیبانی موجود در پلتفرم استفاده کنید.

آشنایی با روش‌های حمل‌ونقل

هنگام ارسال لباس از چین به ایران، سرعت، بودجه و حجم لباس‌ها مشخص‌کننده روش حمل‌ونقل است. در اینجا این موارد را مقایسه می‌کنیم:

 1. حمل و  نقل هوایی: سریع‌ترین و درعین‌حال گران‌ترین روش حمل‌ونقل است که برای اقلام کوچک و ارزشمند مناسب است.
 2. حمل‌ونقل دریایی: این روش بسیار مقرون‌به‌صرفه است، مخصوصاً برای حجم زیاد محموله‌های غیرفوری چون زمان زیادی طول می‌کشد تا محموله‌ها به ایران برسد.
 3. حمل و نقل زمینی: این روش برای مسافت‌های کوتاه و کشورهای همسایه مناسب بوده و هزینه آن بسته به موارد مختلفی مشخص می‌شود. همچنین تأخیرهای احتمالی در گمرکات ممکن است وجود داشته باشد.

در نظر داشته باشید روش ترکیبی هم وجود دارد. مثلاً برای حجم متوسط و فوریت بالا، ترکیب روش هوایی و دریایی می‌توانند گزینه خوبی باشد.

بعد از انتخاب هریک از روش‌های حمل‌ونقل، محموله خود را در برابر آسیب یا ضرر احتمالی، محافظت کنید. بیمه محصولات را فراموش نکنید. گزینه‌هایی مانند بیمه بارهای دریایی، سرقت احتمالی، تصادف و سایر خطرات را در نظر بگیرید.

به همین منظور لازم است ارزش دقیق محموله را اعلام کرده و ارزش بیمه مطابق آن تعیین کنید.

مطالعه بیشتر: منظور از اعلام بار در تجارت بین المللی چیست؟

روش‌های پرداخت کالای وارداتی

عبور از مرزها و مبادله پول می‌تواند دشوار باشد. انتخاب روش پرداخت مناسب برای واردات لباس از چین نیازمند آشنایی با روش‌های پرداخت و همچنین روند پرداخت است. به همین منظور لازم است گزینه‌های زیر را در نظر داشته باشید:

 • تحریم‌های ایران: از هرگونه محدودیتی که از سمت ایران بر روش‌های پرداخت یا مؤسسات مالی تأثیر می‌گذارد آگاه باشید.
 • به دنبال مشاوره حرفه‌ای باشید و با کارشناسان گمرکی مشورت کنید تا مناسب‌ترین روش پرداخت را برای شرایط خود انتخاب کنید. کارگزاری جولایی از بهترین انتخاب‌ها است که با کمک و راهنمایی مشاوران تخصصی، مسیر را برای شما هموار می‌کنند.
 • با تأمین‌کننده خود، ارتباطات باز و بحث‌های شفاف برای ایجاد فرایند پرداخت آسان ایجاد کنید.
 • نوسانات را در نظر داشته باشید. پیش آمد نوسانات بازار می‌تواند بر هزینه‌های واردات شما تأثیر بگذارد.
 • هنگام محاسبه هزینه‌های خود، نوسانات ارزی احتمالی را در نظر داشته باشید تا با رخداد ناگهانی روبرو نشوید.
 • برای جلوگیری از سوءتفاهم و هرگونه اشتباه احتمالی، شرایط پرداخت را به‌وضوح با تأمین‌کننده خود در میان بگذارید.

با انتخاب روش پرداخت مناسب و درنظرگرفتن نکات مهم، می‌توانید با اطمینان خاطر تجارت موفق واردات لباس از چین را رقم بزنید.

اقدامات لازم برای بازاریابی و توزیع لباس وارداتی از چین

ورود به بازار لباس ایران مستلزم داشتن یک استراتژی بازاریابی منحصربه‌فرد است که به هنجارهای فرهنگی احترام بگذارد و مقررات را رعایت کند. در اینجا راهنمایی مختصری آورده شده است:

 • به حساسیت‌های فرهنگی توجه داشته باشید و از تصاویر نامناسب یا شعارهای توهین‌آمیز بر روی لباس‌ها، استفاده نکنید.
 • اولویت‌های منطقه‌ای را در نظر بگیرید و از لباس‌های متناسب با هر منطقه استفاده کنید.
 • برای بازاریابی می‌توانید از کانال‌های سازگار مانند تلگرام یا پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی تأیید شده در چارچوب مقررات استفاده کنید.
 • همکاری با اینفلوئنسرهای داخلی: همکاری با اینفلوئنسرهای موفق می‌تواند اعتبار و فروش شما را افزایش دهد. در نظر داشته باشید برای تبلیغات از زبان و تصاویر فارسی استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که پیام‌ها با مخاطبان ایرانی سازگاری دارد.

به یاد داشته باشید، با ایجاد یک استراتژی بازاریابی که به هنجارهای فرهنگی احترام می‌گذارد، مقررات را رعایت می‌کند و مستقیماً با مخاطبان ایرانی صحبت می‌کند، می‌توانید پتانسیل فروش را بسیار افزایش داده و پروسه واردات و بازاریابی موفقی را سپری کنید.

شبکه‌سازی و همکاری با فروشندگان داخلی بعد از واردات

مشارکت با توزیع‌کنندگان محلی باعث ورود سریع‌تر به بازار شده و در زمان شما صرفه‌جویی می‌کند. همچنین می‌توانید از دانش و تجربه آنها استفاده کرده و از اشتباهات احتمالی اجتناب کنید. پس از آشنایی با روند فروش، باید به دنبال ساخت شبکه خود باشید. در این صورت کنترل بیشتری بر روی بازار هدف داشته و برای سرمایه‌گذاری بلندمدت برنامه‌ریزی می‌کنید.
پس برای موفقیت لازم است در ابتدا با فروشندگان داخلی مشارکت کنید و بینش لازم را به دست آورید تا بتوانید بازار خود را به‌تنهایی راه‌اندازی کنید.

مطالعه بیشتر: نحوه واردات اکسسوری از چین

نتیجه‌گیری

بازار واردات لباس ایران با پتانسیل گسترده و چالش‌های منحصربه‌فرد، توجه واردکنندگان زیادی را به خود جلب می‌کند. درحالی‌که وجود پیچیدگی‌های قانونی، حساسیت‌های فرهنگی و… می‌تواند مشکل‌ساز باشد، راهنمایی‌های کارشناسان بازرگانی جولایی، مسیر واردات لباس از چین را هموار خواهد کرد.

بازرگانی جولایی درک عمیقی از بازار ایران دارد و متخصصان مجموعه، تفاوت‌های ظریف فرهنگی و روند بازار ایران را کاملاً درک می‌کنند و یک رویکرد واحد برای همه ارائه نمی‌دهند. کارشناسان جولایی از نزدیک با شما کار می‌کنند تا نیازها و اهداف خاص افراد را درک کرده و یک استراتژی سفارشی برای موفقیت ایجاد کنند.

بازرگانی جولایی از برنامه‌ریزی اولیه تا ترخیص کالا از گمرک و فراتر از آن، در هر مرحله در کنار شما هستند و راهنمایی و پشتیبانی مستمر به شما ارائه می‌دهند.

اگر به واردات لباس از چین علاقه‌مند هستید، خیلی زود با کارگزار بازرگانی جولایی تماس بگیرید. به کمک کارشناسان جولایی، بهترین تجربه را در مسیر واردات لباس از چین خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا